Yorgan Yıkama

Yün Yorgan Yıkama

Yün yorgan yıkama işleminde lekelerinin ve kirlerinin temizlenmesi ne kadar önemli ise bakteriyel temizliklerinin yapılması da o denli önemlidir.
Ancak yün yorgan yıkama işlemi halı yıkama işlemi gibi yapılmamaktadır. Yün yorganların temizlenmesi diğer elyaf tarzı yorganlardan çok değişikdır.

Elyaf tarzı yorganları makinelerde yıkayabilirsiniz, ama yün yorganlar makinelerde ıslak sıcak yıkama ve kimyasallara maruz kalmış olduğunda kesinlikle çekme meydana getirecek ve bozulmalar, sarı sarı lekeler dışa vuracaktır. Yorganların temizleme işlemine başlamadan önçe varsa çıkarılması zor lekeler için uygulama yapılır.

Renk verme sorunu varsa ayrıştırıcı kullanılır. Daha sonra kuru temizleme işlemi yapılır. Yıkanan yorganların kurutulması çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. çünku yorganların kurutulması aldatıcı olabilir. Elyaf da olsa yün de olsa çok azca bir rutubet bile kalsa kesinlikle sorun olacaktır.

Her yorgan halı kendi kumaş yapısına, dolgu yapsıcaklıkna ve dokuma tekniğine göre farklı programla yıkanır. Cins tespiti, yorganın hangi programla yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında yün yorgan olarak tespit edilmiş yorganlar aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

Yün yorgan yıkama işleminde yıkama suyu sıcaklığı 25°c üzerine çıkmamalıdır. Yün yorganlar dolgu malzemesinin hassas oluşu nedeni ile nedeni ile özel temizleme ürünleri ile yıkanabilirler.

Yıkanma aşamasında keçeleşmenin önüne geçmek için yün yorgan yıkama işleminde yorgan fazla hırpalanmadan ağır hareketlerle yıkanmalıdır. Kumaş yapısı renkli ise etkili kir çıkarma ürünlerinin kullanımı yün yorgana zarar verebilir.

Bu durumda lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Kumaş yapısı renkli değil ise her türlü leke çıkarıcı ürün kullanımı mümkündür ve lekeler üzerinde sonuç alma oranı yüksektir.

Kocaeli'de bulunan firmamız Derince, İzmit, Kartepe ve Başiskele ilçelerine hizmet vermektedir.